4 listopada, 2019

Jakie podłoże wybrać na plac zabaw

W przypadku budowy placów zabaw należy oczywiście zadbać o bezpieczne podłoże. Zabawa wiąże się bowiem nierozerwalnie z upadkami. Najczęściej na placach zabaw spotkać się można wciąż z trawą czy piaskiem, ale rozwiązań jest o wiele więcej. Zatem jakie podłoże wybrać na plac zabaw?

Ziemia i trawa

Nawierzchnia trawiasta bądź glebowa wykorzystana może zostać wówczas, gdy krytyczna wysokość ewentualnego upadku z urządzenia jest mniejsza lub równa jeden metr. Trawa jest amortyzatorem, który sprawdza się przy niewielkich urządzeniach służących do zabawy. Z drugiej strony podłoże często użytkowane stopniowo się wydeptuje. Zastosować można też trawę sztuczną.

Żwir

Żwir stosowany na placach zabaw musi spełniać pewne normy. Przede wszystkim jego ziarna muszą mieścić się w zakresie od 2 do 5 mm średnicy. Taka nawierzchnia łatwo się rozsypuje, a więc trzeba regularnie sprawdzać jej grubość, aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo. Żwirek jest lepszym rozwiązaniem na nieco większych placach zabaw.

Piasek

Dość często spotkać się można na placach zabaw z piaskiem, ale również i on musi spełniać pewne normy. Wielkość jego ziaren powinna wynosić od 0.2 do 33 mm, a ponadto minimalna grubość nawierzchni piaskowej to 30 cm w przypadku krytycznej wysokości upadku 2-3 metrów. Piasek wykorzystywany jest na dużych placach zabaw i raczej w małej strefie upadkowej.

Płyty poliuretanowe SBR i EPDM

Coraz większą popularnością w przypadku placów zabaw cieszą się nawierzchnie gumowe wykonane z tworzywa poliuretanowego SBR bądź EPDM. Takie podłoże skutecznie amortyzuje przy upadkach i chroni przed poważnymi kontuzjami. Dodatkowo płyty gumowe są porowate, a więc antypoślizgowe i wodoprzepuszczalne. Tym samym woda może swobodnie odpływać z placu zabaw. Układa się je na specjalnej podbudowie. Nawet w przypadku długotrwałego i intensywnego użytkowania taka nawierzchnia zachowuje swoją pierwotną strukturę.

Nawierzchnie poliuretanowe wylewane EPDM i SBR

Na placach zabaw od jakiegoś czasu stosowane są te same nawierzchnie poliuretanowe, co na boiskach i stadionach. Są one wytrzymałe i odporne na czynniki pogodowe. Do ich montażu potrzebny jest jednak odpowiedni sprzęt. Instalowane są na podbudowie mineralnej czy betonie z dylatacją.

Płyty przerostowe

Płyty przerostowe są tańszą propozycją niż podłoże poliuretanowe. Do ich montażu nie trzeba się specjalnie przygotowywać, bo układa się na po prostu na wyrównanej ziemi. Potem wystarczy zasypać je ziemią i zasiać trawę, która od czasu do czas wymaga koszenia.